ده دستور براي گردشگري کم شتاب

"گردشگري کم شتاب" يا "Slow Tourism" نوعي گردشگري محسوب مي شود که با تکيه بر نکات ظريف و توجه به تاثير روانشناختي سفر بر شرايط جسمي و روحي فرد استوار است

در سميناري که قبل از اين در رم برگزار شد، مطالعات علمي درباره تجربه محيط اطراف در سفر آرام يا کم شتاب مورد بررسي قرار گرفت. اين نوع از گردشگري بتازگي از سوي برخي محققان و متخصصان در حوزه گردشگري مورد مطالعه قرار گرفته است. متخصصاني از وزارت گردشگري اتريش و نمايندگاني از موسسه تورگرداني "چهارفصل طبيعت و فرهنگ Four Seasons Nature and Culture"، مستقر در رم بررسي پويايي و تحرک در گردشگري از نوع  آهسته يا "گردشگري کم شتاب" و ارتباط آن با رفاه و آسايش جسمي و رواني مسافران کم شتاب را مورد بررسي قرار دادند.

البته  وبلاگ نويسان و اعضاي شبکه هاي اجتماعي به ويژه توييتر، به طور همزمان ديدگاه هاي خود را در اين زمينه منتشر کردند.

"گردشگري کم شتاب Slow Tourism" در يک تعريف کامل، نوعي روش سفر با توجه به نکات ظريف است که در مسيرهايي که مسافران کمتري دارد بيشتر مورد توجه قرار مي گيرد و از اين رهگذر تلاش مي کند روح مکان ها و فرهنگ هايي که بدور مانده را "احساس" کند نه آن که با سرعت و عجله صرفا ديداري گذرا از آن داشت باشد. در عين حال مي کوشد که با استانداردهاي گردشگري نيز سازگار باشد.

مسافر کم شتاب

"مسافر کم شتاب" کسي است که به ارزش هاي موجود در محيط اطراف خود چه ارزش هاي انساني و چه طبيعي، پايبند است و به آن ها توجه مي کند. با توجه به تمايل روز افزون مردم به جستجوي آرامش، تمايل روز افزون به ارتباط عميق تر با طبيعت و نيز نياز فزاينده انسان ها به يافتن سبک زندگي برتر و فراتر از ضروريات و روش هاي گيج کننده زندگي روزمره، گردشگري کم شتاب امروزه بيش از هميشه در سطح جهان رو به گسترش است.

از طرفي کسب درآمد از طريق سفري که احساسات را درگير کند، مي تواند به يک روش اعتيادآور و در عين حال با ارزش تبديل شود. زيرا چنانکه دکتر "کارپينللي" Dr Carpinelli’s در بررسي هاي خود با عنوان "ده دستور گردشگري کم شتاب" يا "Ten Commandments of Slow Tourists" خاطرنشان شده، در اين نوع از گردشگري ارتباطات واقعي و معنا داري ميان مسافران با مردمان محلي، مکان ها، آثار و نيز فرهنگ ها، غذاها، ميراث تاريخي و فرهنگي و محيط زيست و طبيعت برقرار مي شود.

ده دستور:

1-مقصد سفر خود را با دانش انتخاب کنيد و درباره جايي که قصد ديدار از آن را داريد کاملا مطلع باشيد.

2-برنامه سفر و تعطيلات خود را تا حد امکان با موسسات يا تورگردان هايي بگذرانيد که مي دانيد نسبت به حقوق و حرمت جوامع محلي و همچنين رعايت حفظ محيط زيست و طبيعت حساس و مقيد هستند.

3-نسبت به تجربه و سبک زندگي خاصي که از سوي ميزبانان گفته مي شود، پذيرا باشيد و با روح کنجکاوي و ميل به يادگيري ، بدون پيش داوري و اتکا به دانسته هاي قبلي تان با آن ها روبرو شويد.

4-در طراحي برنامه و مسير  سفر خود از چارچوب مقصدهاي سنتي خارج شويد. به خودتان اجازه دهيد که آزادانه توقف کنيد يا از مسيرهاي انحرافي حرکت کنيد و سرعت قدم هاي خود را به دلخواه تغيير دهيد.

5-تلاش کنيد براي در ميان گذاشتن تجربه سفرتان با مردم و مسافران ديگر در محيط و با مردم و سکنه محلي که در مقصد مورد نظرتان زندگي مي کنند، ارتباط موثري برقرار کنيد.

6-خود را با آداب و رسوم محلي هر مقصدي که به آن سفر کرده ايد، وفق دهيد و از مقررات و قوانين رايج در آن کاملا اطاعت کنيد.

7-طبق استانداردهاي رايج که نحوه پيشروي فعاليت ها را تنظيم مي کند، رفتار کنيد و به تاريخ و ميراث فرهنگي و طبيعت هر محل احترام کامل بگذاريد.

8-بسيار مراقب باشيد که هيچ گونه علامت يا رد پايي از عبور يا اقامت خود در مقصد سفر خود باقي نگذاريد. مراقب باشيد که رفتار شما کاملا دوستدار طبيعت و محيط زيست باشد و طبق تعهدات اخلاقي، بدون بر جاي گذاشتن هر گونه آلودگي يا تخريب از امکانات و خدمات مورد نياز خود استفاده کنيد.

ايران هتلينگ

تاریخ : 1394/08/03
Copyright © 2015 - Iran Hoteling. All rights reserved.
.تمامی خدمات این سایت ، حسب مورد دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های آن تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است
.کليه حقوق اين سايت متعلق به ایران هتلینگ می باشد