گردشگري به منزله يک صنعت ديني

گردشگري، فقط گشت و گذار نيست. بلکه پيام سفر موضوع اصلي ماجراست يعني؛ رفتن، ديدن، پيام گرفتن و صد البته فراوري پيام در ساحت زندگي.

 جهان گردان، به انباشتن تجربه و حتي دانش مشهورند، اينکه سياح را مردماني پخته و مجرب مي دانند از اين روست که با دريافت پيام ها، به استفاده آن پرداختند و بر مدار دريافت هاي روشن زندگي خود را ساختند و به "مدل" براي ديگر زندگي ها تبديل شدند. در ادبيات هوشمند و ديرينه ايران هم سفر را راه تکامل مي دانند؛ تنوري که در آن انسان ساخته مي شود. لذا گفته اند؛ بسيار سفر بايد تا پخته شود خامي... اين اگر چه يک مصراع است از غزلي تامل برانگيز از شيخ اجل سعدي، اما از بس به تجربه ثابت شده است در زبان و ادبيات و باور مردم بسان يک حقيقت نشسته است. ما باور داريم براي رسيدن به پختگي که همان کمال است بايد پا به راه سفر شد، بايد به جاده زد و اين درس را از حضرت عطار گرفت که؛

در سفر است که ويژگي هاي انسان به مرحله ظهور مي رسد. در اين فراز و فرود است که جوهره انسان به بالاترين شکل خودنمايي ميکند و هم پخته مي شود. اينکه باز به ضرب المثل مي گويند    "در سفر مي توان مرد را شناخت" براي شان سفر است که حتي در غبار جاده هم شفاف مي ماند. علاوه بر اين گردشگري را، يک صنعت ديني هم مي توان شمرد.

سفرهاي پياده پيشوايان ديني به مکانهاي مقدس هم راه را نشان مي دهد و توجه به کارکرد آن نيز در نگاه نتيجه گرا نيز قابل احترام است. سفر امام رضا (عليه السلام) از مدينه تا مرو را اگر مطالعه کنيم مي فهميم که اين "سفر-رسانه" چه نقش ماندگاري در توسعه تشيع و بسط کلام و انديشه حق داشته است که يک جلوه آن، در نيشابور، براي هميشه چراغي فرا راه انسان روشن مي دارد و... پس به جرات مي توان گفت امروز نيز گردشگري و سفر مستظهر به توليد و نشر پيام بايد به عنوان حرکتي درون ديني جامعه مومنان را به حرکت وا دارد.

و کلام آخر؛ گردشگري را، سفر را، برنامه ريزي شده در پيش بگيريم تا هم کلاس درسي باشد براي ما و هم راه ما را به بهتر فهميدن بگشايد و هم در انتقال پيام بستر مناسب تري در اختيار مان قرار دهد. چنانکه نه تنها نمي توان بر جايگاه باز نشر پيام سفر نمي توان چشم بست بلکه بايد چشم گشود و گردشگري را، سفر را، به مثابه يک رسانه ديد.

ايران هتلينگ

تاریخ : 1394/07/30
Copyright © 2015 - Iran Hoteling. All rights reserved.
.تمامی خدمات این سایت ، حسب مورد دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های آن تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است
.کليه حقوق اين سايت متعلق به ایران هتلینگ می باشد