پيشواز سرمايه‌گذاران ترکيه براي ساخت و ساز هتل در ايران

جلال ابراهيمي،دبيرکل شوراي مشترک بازرگاني ايران و ترکيه با تاکيدبر وضعيت فعلي ترکيه، از احتمال ورود هتلداران ترکيه براي سرمايه‌گذاري به ايران خبرداد

 دبيرکل شوراي مشترک بازرگاني ايران و ترکيه گفت:با توجه به اينکه تعداد زيادي از هتل‌دارهاي آنتاليا و مراکز گردشگري ترکيه ورشکسته شدند و يا در آستانه اين امر هستند، به بعضي از آنها پيشنهاد شده به ايران بيايند و در هتلداري کشورمان سرمايه‌گذاري کنند که اين پيشنهاد با استقبال اين سرمايه‌گذاران نيز مواجه شده است.

کم شدن تعداد مسافران ترکيه به دليل ناامني هاي اخير

 اصلي‌ترين دلايل ورشکستگي اين هتل‌دارها و افت گردشگري ترکيه نا امني هاي اخير تلقي مي‌شود. به‌دليل همين ناامني‌ها برخي کشورها نسبت به امنيت شهروندان خود در سفر به ترکيه ابراز نگراني کردند.و پس از واژگوني جنگنده روسي در آسمان ترکيه دولت روسيه نيز سفر شهروندانش را به اين کشور ممنوع کرد؛ اقدامي که همزمان با تحريم سفر روس‌ها به ترکيه صورت گرفت. در جريان حملات تروريستي در استانبول نيز کشته شدن 10 آلماني نگراني‌هايي را براي جامعه بين‌المللي گردشگري ايجاد کرد. ادامه حملات تروريستي باعث شد تا در ژانويه امسال، وزيران گردشگري 86 کشور جهان در مادريد گردهم آيند و درباره ساز و کارهاي تامين امنيت سفر گفت‌و‌گو کنند. در اين نشست به مشکلات طبيعي امنيت جهاني اشاره و نياز به ارائه راه حل‌هاي جهاني و حمايت گروهي کشورها از يکديگر مطرح شد. شرکت‌کنندگان در اين نشست بر ايجاد هماهنگي در حوزه توريسم جهاني و همکاري بين بخش‌هاي خصوصي و عمومي و همچنين نقش مهم رسانه‌هاي جمعي تاکيد کردند. در اين بين وزارت امورخارجه ايران نيز تنها يک بار در مرداد ماه سال جاري پس از انفجار قطار مسافرتي ايران در خاک ترکيه، به ايراني‌ها توصيه کرد که با توجه به برخي تحرکات و ناامني‌ها در منطقه شرق ترکيه، تا اطلاع ثانوي براي سفر به اين کشور از مسير زميني اجتناب کرده و حتي‌الامکان مسير هوايي را انتخاب کنند. از سوي ديگر براساس آماري که وزارت گردشگري ترکيه اعلام کرده، به‌رغم آنکه تعداد مسافران خارجي ترکيه طي 11 ماه نخست سال 2015 در مقايسه با سال پيش از آن، 3/ 1 درصد کاهش پيدا کرده اما در همين بازه زماني يک ميليون و 600 هزار ايراني از ترکيه ديدن کرده‌اند و اين به معناي رشد 3/ 6 درصدي آمار سفر ايراني‌ها به ترکيه نسبت به سال 2014 است. اين به آن معنا است که گويا ناامني ترکيه چندان تاثيري بر سفر ايراني‌ها به اين مقصد توريستي نداشته؛ درحالي که در تمام دنيا و براي همه گردشگران، سفر همواره تابعي از امنيت در مقصد بوده است.

ايران از بزرگ‌ترين منابع گردشگري خارجي

به اعتقاد کارشناسان افزايش سفر ايراني‌ها به ترکيه، به‌دليل افت شديد قيمت تورهاي اين کشور بوده است. در واقع کاستن از قيمت اين تورها، اقدامي براي ماندن در بازار و حفظ گردشگران ايراني به شمار مي‌رود؛ يعني درحالي که مراکز گردشگري ترکيه از روس‌ها خالي شده و کم کم مي‌رود تا از آلماني‌ها هم خالي شود، تلاش‌هاي بي‌وقفه براي حفظ بازار ايران ادامه دارد. کافي است نگاهي به ارقام تورهاي گردشگري ايران که راهي ترکيه مي‌شوند يا ليست جشنواره‌ها، کنسرت‌ها و برنامه‌هايي که قرار است در يکي دو ماه آينده (همزمان با تعطيلات نوروز ايراني‌ها) در اين کشور برگزار شود، بيندازيم.

از سوي ديگر، پيش از اين رئيس انجمن سرمايه‌گذاران و هتلداران ترکيه، ايران را به عنوان يکي از بزرگ‌ترين منابع گردشگري خارجي اين کشور عنوان کرده و از بيانيه اين انجمن در خصوص برنامه‌ريزي جهت جذب حداکثري گردشگران ايراني خبر داده بود. براساس اين بيانيه قرار بود جمعي از تورگردانان ايراني از مهم‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري استانبول ديدن کنند. همچنين نمايندگان ترکيه و سفير اين کشور در ايران در روزهاي گذشته با حضور در نمايشگاه بين‌المللي گردشگري تهران، به رايزني براي گسترش روابط گردشگري ايران و ترکيه پرداختند. در حال حاضر به نظر مي‌رسد ايراني‌ها مي‌توانند تورهاي ترکيه را که شامل اقامت در بهترين هتل‌هاي 5ستاره مي‌شود، با نازل‌ترين قيمت‌ها خريداري کنند اما بايد ديد مساله امنيت در کدام قسمت از معادله سفر به چنين مقصدي مي‌گنجد؛ آن هم درحالي که داعش، ترکيه را به حمله به مراکز توريستي‌اش تهديد کرده است.

بر اساس اين گزارش، پس از آنکه طي ماه‌هاي اخير شهرهاي مختلف ترکيه از جمله آنکارا و استانبول مورد حمله داعش قرار گرفت و همچنين متعاقب تحريم سفر روس‌ها به ترکيه (درپي سرنگوني جنگنده روسي در آسمان ترکيه)، 1300 هتل در ترکيه به مرز ورشکستگي رسيدند. پيش از اين، ترکيه يکي از اصلي‌ترين مقاصد گردشگران روس به شمار مي‌رفت؛ به گونه‌اي که تنها در سال 2014، بالغ بر  5/ 4   ميليون گردشگر روسي به ترکيه سفر کرده بودند.

ايران هتلينگ

تاریخ : 1394/12/02
Copyright © 2015 - Iran Hoteling. All rights reserved.
.تمامی خدمات این سایت ، حسب مورد دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های آن تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است
.کليه حقوق اين سايت متعلق به ایران هتلینگ می باشد