آزادسازي قيمت‌ها در مراکز اقامتي و گردشگري

معاون برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري سازمان ميراث فرهنگي کشور، آزادسازي قيمت‌ها در مراکز اقامتي و گردشگري را از مهم‌ترين سياست‌هاي دولت دانست

 رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري به همراه دو معاون گردشگري و سرمايه‌گذاري، در سفر به استان قم و بازديد از پروژه‌هاي گردشگري اين استان ،بر اهميت گردشگري مذهبي در اين استان تاکيد کرد و خواستار توسعه و تقويت موضوعات مرتبط با گردشگري مذهبي در اين استان شد

 معاون رئيس‌جمهوري همچنين ضرورت ايجاد تسهيلات رفاهي براي زائران و گردشگران را يادآور و لزوم حمايت از صنايع‌دستي قم و هنرمندان رشته‌هاي بومي صنايع دستي در اين شهر مذهبي را متذکر شد.

تاکيد بر لزوم اولويت‌ها و محورهاي گردشگري قم

وي همچنين در ديدار با 18نماينده از انجمن‌ها، سازمان‌ها و تشکل‌هاي مردم نهاد حوزه گردشگري و صنايع‌دستي اين استان، تصريح کرد: تا زماني که اولويت‌ها و محورهاي اصلي گردشگري در قم مشخص نباشد، توسعه‌اي در کار نخواهد بود. اگر ويژگي‌هاي خاص و اولويت‌هاي گردشگري و صنايع‌دستي در قم مشخص شود اين شهر مي‌تواند به جاي معبر زائران مقصد مطلوب آنها باشد. در عين حال، شناخت اولويت‌ها و ظرفيت‌هاي گردشگري استان برعهده تشکل‌ها و سازمان‌هاي مردم نهاد است.

احمدي‌پور در اين ديدار همچنين با اشاره به مشکلات دستورالعمل‌ها و آيين‌نامه‌هاي حوزه گردشگري و صنايع‌دستي اظهار کرد: وظيفه ما اين است که با نهادها و تشکل‌هاي غير‌دولتي در خصوص رفع موانع و مشکلات مشورت کنيم اما تدوين و ارائه دستورالعمل بر عهده دولت است.

 اين مقام مسوول ادامه داد: مسائل و مشکلات بايد مشخص و دسته‌بندي شود. اگر اين مساله اتفاق بيفتد، دولت مي‌تواند با تمام ظرفيت‌هاي موجود مشکلات را رصد و حل کند.

 رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري از فضاي همکاري و تعامل ميان تشکل‌ها و سمن‌ها با بخش دولتي ابراز خرسندي و اعلام کرد: تمام تلاش دولت اين است که قانون به نحو احسن اجرا شود.

 احمدي‌پور ايجاد فضاي امن دولت در موضوع گردشگري را زمينه‌ساز ورود امن و راحت گردشگران مختلف خارجي دانست و اظهار کرد: سرمايه‌گذاران خارجي بسياري در طول دو، سه سال اخير در حوزه گردشگري ايران فعال شده‌اند و توسعه گردشگري تنها با ايجاد يک مديريت هوشمند و منطقي امکان‌پذير است.

قم و همدان ستاد رصد پيشرفت‌هاي عرصه اقتصاد مقاومتي

وي از سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به عنوان يک ستاد معين براي استان‌هاي قم و همدان در راستاي رصد پيشرفت‌هاي عرصه اقتصاد مقاومتي در اين دو استان ياد کرد و به افراد و کارگروه‌هاي حاضر در جلسه دو هفته فرصت داد تا اقداماتي را که در راستاي تحقق برنامه‌ها مشخص شده است، تدوين کنند.

 محدوديت‌هاي آزادسازي در گردشگري

معاون برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري سازمان ميراث فرهنگي کشور نيز در نشست با انجمن‌هاي مردم‌نهاد قم، دخالت دولت را در نرخ‌گذاري و تعيين قيمت‌ها در حوزه گردشگري يکي از مشکلات جدي اين بخش دانست و گفت: آزادسازي قيمت‌ها در مراکز اقامتي و گردشگري از مهم‌ترين سياست‌هاي دولت است.

همچنين سعيد شيرکوند با بيان اينکه گردشگري يک صنعت شناور است و به شدت به زمان و مکان بستگي دارد، تصريح کرد: ما به حضور جدي دولت در نرخ‌گذاري حتي راجع به هواپيمايي و هتل‌ها باور نداريم و معتقديم قيمت‌گذاري‌ها در بخش گردشگري بايد آزاد شود.

 وي ادامه داد: يک آژانس هواپيمايي به‌خوبي مي‌داند در چه زماني بايد قيمت‌‌ها را بالا ببرد و چه زماني پايين بياورد. هتل‌ها نيز به موضوع مانور دادن روي قيمت‌ها با توجه به ترافيک مسافر آشنايي کافي دارند.

 معاون سرمايه‌گذاري سازمان ميراث فرهنگي البته تاکيد کرد که محدوديت‌هايي در اين زمينه وجود دارد.

تاکيد دولت بر حمايت و توانمندسازي بخش خصوصي

وي در اين باره اظهار کرد:يک بار اين مساله از سوي وزير راه و شهرسازي دولت يازدهم مطرح شد اما جوسازي‌هايي در خصوص آن ايجاد شد؛ درحالي‌که واقعا جهت‌گيري دولت، حمايت و توانمندسازي بخش خصوصي است.

شيرکوند همچنين تجديدنظر در بحث استانداردسازي و دادن مجوزهاي کوتاه‌مدت به فعاليت‌هاي گردشگري را ضروري خواند و افزود: همه موسسه‌ها بايد مجوز و پروانه دائم بگيرند؛ مگر اينکه تخلف کنند.

 در برخي شهرهاي بزرگ مانند تبريز، شيراز و اصفهان شهرداري‌ها حتي با واگذاري زمين به سرمايه‌گذاران و بدون اخذ حتي يک ريال عوارض، زمينه فعاليت آنها در امر احداث هتل را فراهم آورده‌اند.

ايران هتلينگ

تاریخ : 1395/09/17
Copyright © 2015 - Iran Hoteling. All rights reserved.
.تمامی خدمات این سایت ، حسب مورد دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های آن تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است
.کليه حقوق اين سايت متعلق به ایران هتلینگ می باشد